Praca dyplomowa z kożyścią dla niepełnosprawnych

Pod koniec lutego rozpocząłem prace nad swoją pracą dyplomową. Temat jako taki nie jest jeszcze ustalony. Wiadomo natomiast w jakiej dziedzinie będę się poruszał.

Jako że w obszarze moich zainteresowań leżą aplikacje internetowe a także technologie asystujące niepełnosprawnym podczas pracy z komputerem, postanowiłem połączyć te dwa zagadnienia. Co z tego wyjdzie - na razie trudno powiedzieć. Poruszam się po dość słabo zbadanym gruncie. We wstępnych założeniach powstać ma moduł udostępniający wykłady w formie dostępnej dla niepełnosprawnych. Szczególną uwagę na razie poświęcam niewidomym i przygotowaniu dla nich równań matematycznych w formie czytelnej.

Jak pewnie spora cześć z was wie, równania matematyczne publikowane są w Internecie przeważnie jako obrazki. Niestety, jest to forma, z której niewidomi nie mają żadnego pożytku. Oprogramowanie OCR nie radzi sobie z formułami matematycznymi a screenreadery nie czytają tekstu z obrazów. Niestety, bez formuł matematycznych, fizycznych czy chemicznych cała reszta tekstu często przestaje być przydatna. Dlatego postaram się znaleźć dobry sposób przekazania treści tych formuł niewidzącym użytkownikom.

Jakie inne funkcje posiadał będzie projektowany system? Na razie ciężko coś więcej powiedzieć. Są pewne plany i trwają prace. Powiem tylko, że w obszarze moich zainteresowań znajdują sie też wykresy i formularze. Z czasem na pewno przekażę wam więcej informacji. A jakie znaczenie będzie miała ta praca? Pisałem przecież, że powstanie moduł systemu edukacyjnego mojej uczelni. Otóż, jeśli zostanie opracowana metoda i powstanie jej rozwiązanie w postaci programu, mam nadzieję, że będzie się dało wykorzystać je też w innych systemach do przekazywania wiedzy. W tej sprawie też musicie jednak poczekać na więcej konkretów.

Zainteresowanych oczywiście zapraszam do kontaktowania się ze mną. Adres mailowy jest w stopce strony. Zachęcam również do śledzenia informacji na temat pracy pojawiających się na tej stornie. Pewnie z czasem powstanie dla tego tematu osobna kategoria. Na razie nie ma jeszcze takiej potrzeby.